Dne 4. in 5. 2. 2025 je v organizaciji DOPPS in Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani potekal dvodnevni dogodek na temo pridelave avtohtonega semenskega materiala divjih vrst rastlin v Sloveniji ter njegove uporabe za obnovo degradiranih površin travišč z naslovom »Zasejmo prva semena: Začetek pridelave avtohtonih semen v Sloveniji«. Prvi dan je dogodek potekal na Oddelku za zootehniko Biotehniške fakultete na Rodici, drugi dan pa v Infrastrukturnem centru Jablje, na enoti Kmetijskega inštituta Slovenije.
V Sloveniji trenutno še nimamo vzpostavljene proizvodnje avtohtonega semenskega materiala travniških rastlin in tako lahko kupimo le nekatere komercialne semenske mešanice iz drugih držav. Te za našo regijo niso primerne predvsem zaradi neustrezne vrstne sestave, kar ima lahko številne neugodne posledice za naše travnike. V projektu LIFE FOR SEEDS se primarno ukvarjamo z vzpostavljanjem semenske banke divjih rastlinskih vrst s treh pomembnih, a ogroženih travniških habitatnih tipov, in z obnovo travnikov teh treh habitatnih tipov s semenskim materialom z dobro ohranjenih tovrstnih travnikov. Zelo pa bi si želeli tudi, da bi se dolgoročno vzpostavila sistematična proizvodnja avtohtonega semenskega materiala, ki bi bil primeren za slovenski prostor. V ta namen sta DOPPS in Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani s podporo Kmetijskega inštituta Slovenije izpeljala zgoraj omenjeno delavnico kot prvi korak v tej smeri.
Prvi dan sta Staš Miljuš in Polona Božič z DOPPS odprla delavnico s predstavitvijo stanja glede obnove travišč in proizvodnje avtohtonih semen v Sloveniji. Nadaljevanje tega dne je bilo namenjeno predvsem deljenju izkušenj kolegov iz drugih evropskih držav glede obnove travnikov in proizvodnje semen pri njih. Prvo predstavitev iz tujine je imel dr. Daniel Slodowicz iz švicarskega podjetja HoloSem, nato pa so svoje delo na tem področju predstavili še mag. Luzia Marchsteiner iz avstrijskega združenja REWISA, dr. Ivana Jongepierová z Agencije za varstvo narave na Češkem ter dr. Andreas Zehm z Bavarskega deželnega ministrstva za okolje in varstvo potrošnikov.
Drugi dan delavnice so sodelavci na projektu LIFE FOR SEEDS s Kmetijskega inštituta Slovenije predstavili in pokazali del postopka ravnanja s semeni – od demonstracije krtačnega stroja, s pomočjo katerega zbiramo semenske mešanice za obnovo travnikov, obdelave nabirkov semen posameznih vrst ročno, z različnimi pripomočki in siti ter napravami za čiščenje semen, do shranjevanja očiščenih nabirkov semen v za projekt LIFE FOR SEEDS na novo vzpostavljeni semenski banki divjih rastlih, dr. Daniel Slodowicz pa je še nekoliko natančneje predstavil napravo eBeetle, ki so jo za namen zbiranja semenskih mešanic razvili v podjetju HoloSem.
Delavnice se je udeležilo veliko predstavnikov s številnih institucij, ki so pokazali ogromno zanimanja, saj se je tako v prvem kot tudi drugem dnevu zvrstilo veliko vprašanj in zanimive diskusije. Ob tej priliki jim se zahvaljujemo, ker so pokazali interes za naše strokovno-raziskovalno delo na področjih obnove travišč in vzpostavitve semenske banke naših avtohtonih travniških rastlin.
Dogodek je bil organiziran v okviru projekta ULTRA, ki ga sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.