Na območju Cerkniškega jezera in Brejnic (Menišija) smo v okviru projekta LIFE Semena izvajali sistematske popise vegetacije, pri čemer smo uporabljali modificirano Braun-Blanquet metodo. Popisi so potekali v mesecu juliju, ko je vegetacija najbolj prepoznavna in v polnem razvoju, kar omogoča natančno identifikacijo rastlinskih vrst in njihovih strukturnih lastnosti. Osredotočili smo se na travnike, s katerih je bila tekom projekta odstranjena lesna zarast in/ali posejane semenske mešanice. V preteklih dveh letih sta popise na istih lokacijah že izvajala Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti in Kmetijski inštitut Slovenije.
Na popisnih ploskvah smo izvedli dva tipa popisov: popis kvadratov s stranico 5 m po modificirani 9-stopenjski Braun-Blanquet metodi ter popis celotne vzorčne ploskve po standardni 7-stopenjski Braun-Blanquet metodi. Popisne kvadrate smo natančno locirali s pomočjo GPS naprav in jih fizično označili s koli. Med koli smo napeljali vrvico, da smo ustvarili kvadrat, kar nam je omogočilo natančno analizo rastlinstva znotraj definirane površine. V vsakem popisnem kvadratu smo ocenili različne strukturne značilnosti vegetacije. Merili smo pokrovnost posameznih plasti (npr. zeliščna in lesna) ter njihovo višino. Višino smo merili na treh nivojih: najnižjo, povprečno in najvišjo, s čimer smo dobili natančen vpogled v vertikalno strukturo vegetacije. Prav tako smo ocenili pokrovnost opada (odmrlega rastlinskega materiala), mahov, alg in golih tal, kar nam omogoča spremljanje sprememb teh parametrov skozi leta. Za vsako zabeleženo vrsto smo določili njeno pokrovnost na nivoju popisnega kvadrata in vzorčne ploskve.
Cilj naših popisov je dolgoročno spremljanje sprememb v vegetaciji in strukturnih značilnostih travniških ekosistemov. S ponavljanjem popisov skozi več let bomo lahko analizirali dinamiko sprememb v vrstni sestavi, pokrovnosti in višini vegetacije, kar bo dalo natančen vpogled v uspešnost projektov obnove. Končni rezultati bodo pokazali, kako učinkovito so se travniki obnovili in kakšen vpliv imajo ti ukrepi na biotsko raznovrstnost in stabilnost ekosistemov.
Metoda, ki jo uporabljamo, omogoča natančno oceno trenutnega stanja vegetacije ter sprememb skozi čas, kar je ključno za dolgoročno spremljanje učinkov obnovitvenih ukrepov. Na ta način bomo lahko prispevali k boljšemu razumevanju ekoloških procesov, ki potekajo v obnovljenih travniških ekosistemih, ter zagotovili, da so ti procesi usmerjeni v ohranjanje in krepitev biodiverzitete na teh pomembnih naravnih območjih.