V poletnih mesecih je delo pri projektu v polnem zamahu. Zopet so postala zrela semena, ki jih je potrebno nabrati za semensko banko, tu je čas »žetve« semenskih mešanic za obnovo travnikov in obnova s t. i. zelenim mulčem. Z lastniki travnikov, ki so vključeni v aktivnosti projekta, smo sklenili enoletne pogodbe, ki jih zavezujejo k nekoliko drugačnemu gospodarjenju z njimi. V praksi to pomeni ali nekoliko kasnejšo košnjo, naše spravilo z odvozom ali puščanje večjega nepokošenega pasu.
Semena za semensko banko
Travniki, ki so namenjeni za nabiranje semen za semensko banko, so lepi, pisani in prava zakladnica rastlin (tudi divjih orhidej) in živali. To so travišča z največjo pestrostjo, saj na enem kvadratnem metru lahko naštejemo tudi do 80 različnih vrst (navadna in pikastocvetna kukavica, Bauhlinova škržolica, srhki klinček, navadni svinjak, navadna migalica, brazdastolista bilnica, visoka pahovka …). Seveda pa semen ne pobiramo samo v maju in juniju, ampak tudi v vseh mesecih vegetacije, saj vse rastline ne semenijo hkrati. Sedaj v juliju bomo na primer nabirali različne klinčke, srednji trpotec, tavžentrožo in druge. Cilj je, da se na enem travniku nabere vsaj 24 nabirkov, kar pomeni, da se obere vsaj 24 vrst travniških rastlin.
Obnova suhih travnikov z zelenim mulčem
V okviru projekta LIFE FOR SEEDS smo na Goričkem letos še zadnjič obnovili suhe travnike z zelenim mulčem. Spomnimo, zeleni mulč je sveže pokošena trava na vrstno pestrem travniku in prepeljana na vrstno revnejši travnik. Prevoz zelene biomase smo izvajali s samonakladalno prikolico, ki ima gosto nameščene nože za razrez trave. Obnova je bila izvedena samo na določenih delih travnika zaradi primerjave z obnovo semenskih mešanic. To pomeni, da je bila zelenemu mulču namenjena le polovica travnika. Pri raztrosu smo poskusili čim tanjše raztrositi zeleno biomaso, da le-ta ne bi segnila. Ker je bilo v času nanosa zelo vroče, se je raztrošena biomasa hitro sušila, kar nam je olajšalo delo, ker je bilo ponekod potrebno raztros raztrositi z obračalnikom. Toplo vreme je pripomoglo k pospešenemu dozorevanju semen zelenih rastlin, za katere upamo, da bodo kalila. Zeleno travniško biomaso smo iz 7 ha prepeljali na 3,5 ha površin.
Obnova ne prioritetnih travnikov tipa HT 6510 in HT 6410
K izbiri metode obnove ne prioritetnih travnikov smo pristopili izkustveno, saj smo v dveh letih obnove suhih travnikov mnenja, da je metoda s semenskimi mešanicami, četudi fizično napornejša, uspešnejša, v primerjavi z metodo zeleni mulč. Tudi tokrat smo se poslužili krtačenja v dveh terminih. Prvi del je za nami, pridobili pa smo nekaj čez 20 kg sveže, zelene semenske mešanice. Čaka nas še drugi del krtačenja, ki ga bomo izvedli predvidoma konec avgusta, odvisno od vremena. Sedaj se semenska mešanica suši v grajskih prostorih gradu Grad in bo kmalu posušena. Letos smo se lotili grobega presejevanja semenske mešanice že na terenu, kar se je izkazalo za učinkovito, saj je bilo tako manj materiala za prepeljati, hkrati pa nekaj semenske mešanice ostane na matičnem travniku.